Android jcenter () ya no está disponible | de fatihkkocak | Equipo de desarrollo de aplicaciones móviles | Mayo de 2021


fatihkkocak

Herkese merhabalar,

Yazının başlığından da anlaşılacağı gibi jcenter () artık depracate etmiş durumda. Kısaca jcenter nedir ve ne yapmamız gerekiyor bunlara bir bakalım

jcenter, bintray’de barındırılan ve açık kaynak kodlu kütüphanaler için kullanımı ücretsiz olan genel depodur. Biblioteca Java ve Android OSS ‘leri, paketleri ve bileşenleri için Dünyanın en büyük deponudur. JCenter’daki tüm içerik, güvenli bir HTTPS bağlantısıyla bir CDN üzerinden sunulmaktadır.

Google ‘un açıkladığı habere brat artık bu yapı depracate olmuş vaziyette. Ve üstelik bir Frist ‘ı Galle mevcut.

Android Studio ‘yu günceltikten sonra gördüğüm ve hemen araştırdığım bir konu olan jcenter depracation olayı için android studio’ ahora vermiş olduğu uyarı tam olarak şu şekilde.

Vencimiento y fin del servicio de JCenter.

Ve google ‘un da dediği jcenter servislerin durdurulacağı tarih 1 atubat 2022.

Depravación linkini aşağıya bırakıyorum.

https://developer.android.com/studio/releases/gradle-plugin

Aslında cevabı biraz daha basit ve öngörülebilir duruyor. jcenter () servisi duracağına mocoso burada yer alan ve mavenCentral () içinde yer almayan kütüphaneler no se puede resolver hatası almaya başlayacak ve tiempo de construcción ‘da sintaxis hataları alınacaktır.

Bugünden itibaren aşağı yukarı 9 aylık bir süre mevcut biz desarrollador de Android ‘ların önünde. Ve şimdiden öngörüm o ki jcenter () depracación iyileştirmelerinizi son zamanlara bırakıp gece gündüz mesai yapmayınız. 🙂 🙂

Aslında bizlik çok da bir şey yok fakat sektörde olanlar çok iyi bilir ki her zaman kendi kurduğumuz Ne de olsa 3.ª biblioteca ‘lerin hepsi mavenCentral içinde de yer alır ve ben sadece gradle içine mavenCentral () ekleyerek bunu hallederim gözüyle bakmamak gerekiyor. Eğer 3rd biblioteca ‘sine sahip kişiler veya kurumlar lib’ i geçirmediği sürece ve sizin projelerinizde de ağır bir şekilde 3rd biblioteca bağımlılığı varsa işte o zaman biraz sıkıntı sizi bekliyor olabilir.

Kısacası bir uygulamayı her zaman 3rd Library ‘lerine göbekten bağlamamak gerekiyor. Ne de olsa kütüphanesi var ekler geçer yaparım mantığı görüldüğü gibi her zamanda sağlıklı bir çözüm olamıyor maalesef. Bu anlamda yapılması gereken ilk işlem projenizin bağlı olduğu lib ‘leri araştırmak ve incelemek. Gerekirse alternatif lib ‘ler bulmak. Your Türlü kendinizi garantiye almanızı öneriyorum zira son gece de düzelecek halledilecek bir iş değil kendisi 😄

Yer gelmişken bir dipnot daha eklemek istiyorum aşağıdaki başlık altında.

Sectores ilk başladığım zamanlar lib ekleyip işimi yapıp geçmeyi çok seviyordum. Fakat artık sektörde tecrübelendikçe bilinçlendikçe bu hareketin bir nebze de yanlış olduğunu anladım.

Ben genel olarak lib tercihimi şu şekilde yapıyorum.

  • Eğer yapmak istediğim feature için lib ile beraber harcayacağım süre-efor dengesi dengeli bir şekilde ise lib tercih ediyorum
  • Eğer yapılmak istenen es libile n satır kod ile, lib ‘siz n + cüzi miktarda bir kod satırı ile çözülüyorsa bu durumda gefkli log’ lamalar ile birilikte lib tercih etmiyorum. Fazladan harcayacağım belki 1 saati belki 1 günü çok önemli değil, projenin lib bağımlılığı yaratmasına tercih ediyorum.

Yukarıdaki durum tartışmalı olabilir herkesin kendi tercihi vardır illaki. Ama kesin olan bir şey var ise o da bence şu olabilir. Bir projenin 3. Lib ‘lere ne kadar bağlıysa bir yerden sonra actualización de la versión’ leri ve güncel teknoloji kullanma durumundan uzaklaşma durumu söz konusu olabilir. Dikkat etmek gerekir. :))

Başka yazılarda görüşmek dileğiyle ..

tecnologia1020

Sobre el autor

Añadir comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.